środa, 4 marca 2015

Magia zwyczajności


Wiosna nieśmiało budzi się do życia (niestety zima wciąż daje o sobie znać) a z nią nadzieje na poukładania wszystkich spraw kotłujących się pod kopułą. Zebrało się tego troszkę...

Elbow to jeden z najoryginalniejszych brytyjskich zespołów rockowych grających alternatywnego rocka. Oczywiście takie określenie tego nietuzinkowego bandu byłoby uproszczeniem. Zespół w swojej charakterystyce spaja wiele ciekawych stylów muzycznych. Shoegaze, dark jazz, rock, soul, progresja - wszystko tu jest. Niekoniecznie w tej kolejności co wymieniłem. Muzycy cały czas występują w oryginalnym składzie a ich liderem jest Guy Garver – właściciel oryginalnego głosu oraz autor tekstów formacji.


Ciekawostka. Band oficjalnie powstały w 1997 roku swoją nazwę zyskał dzięki nadawanemu przez BBC serialu „Śpiewający detektyw”, w którym główny bohater – Philip Marlowe stwierdza, że słowo "elbow" (ang. "łokieć") jest najbardziej zmysłowym słowem w języku angielskim, nie ze względu na znaczenie, a uczucie towarzyszące jego wypowiadaniu. W naszej części kontynentu jakie to byłoby słowo?

Najnowsza płyta pt. The Take Off and Landing of Everything jest już szóstym dziełem zespołu z Ramsbottom w Anglii. Krążek ma charakter wybitnie przyjazny i kameralny chociaż w istocie nie opowiada o przyjemnych sprawach.

Zapraszam do posłuchania dwóch utworów. Pierwszy jest reprezentantem wspomnianego albumu pt. My Sad Captains. Kolejne video jest odzwierciedleniem scenicznych możliwości kapeli - utwór "Lippy Kids" z poprzedniej płyty zespołu.

ELBOW - My Sad Captains

https://www.youtube.com/watch?v=9lAVeeuwRiI

ELBOW - Lippy Kids


https://www.youtube.com/watch?v=v83Wtc6X9N4

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz