poniedziałek, 1 czerwca 2015

Islandia skąpana w ciemności

Zapraszam do zapoznania się z artystką pochodzącą z Islandii - Sóley Stefánsdóttir - piosenkarka, pianistka, autorka tekstów. Na muzykę tej Pani natknąłem się jak to zwykle bywa - przypadkiem ;) I tym razem - strzał w dziesiątkę.

Drugi album, urodzonej w Reykjaviku artystki pt. Ask The Deep. przynosi słuchaczowi mroczną elektronikę podlaną gęstym folkowym sosem rodem z miejsca zamieszkania Sóley. Upiorne dźwięki, malowane ciemne obrazy, które jednak na swój sposób są... piękne i melodyjne. Fortepian, syntezatorowe plamy klawiszy, plemienne bębny, pojawiająca się od czasu do czasu gitarka czy też dźwięki mogące mieć swój rodowód w filmach z hrabią Dracula na czele! Ha!

Teksty w całym tym albumie nawiązują do stylu tradycyjnie makabrycznej łatwo obecnej w kulturze islandzkiej narracji. Coś w ten deseń:

Your journey's slowly / You can't feel a thing / Your heart's wide open / Colorful by passing out

Tak... Zapewniam, że słucha się tego wyśmienicie. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, którym muzyka Stefánsdóttir przypadnie do gustu. "Taki mamy klimat" - powiedziała by była minister Elżbieta Bieńkowska. Islandczycy nie jelenie, i swój oryginalny klimat również mają. Z mniejszą ilością światła i pompatycznych melodii ale z nieszablonowymi dźwiękami i oryginalnością, która płynie w ich krwi.

Zapraszam do zapoznania się z fragmentami muzyki Sóley.


SÓLEY - HalloweenSÓLEY - Ævintýr

https://www.youtube.com/watch?v=1vTNPcWdv2M


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz